tr / en

ÖZGEÇMİŞ

DOWNLOAD CV

Çiğdem Selışık Onat,  Egitimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra, bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne devam etti. Yükseköğrenimi sırasında Genç Oyuncular’ın kurucu grubunda yer alıp, çeşitli oyunlarda rol aldı. Kenter Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu  olarak çalıştı. Fransa’da Conservatoire de le Centre de l’Est’de yönetmenlik derslerine devam etti. Yüksek lisansını University of North Carolina at Chapel Hill’de tiyatro üzerine tamamladı. Aynı üniversitede karşılaştırma drama çalışmaları üzerine doktora programına devam etti. Meslek hayatı boyunca Amerika’da başta Lincoln Center ve New York Üniversitesi Tisch Tiyatro Bölümü bünyesinde çeşitli oyunlarda yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. Türkiye’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmen olarak çalıştı. Lincoln Center’de sahnelenen The Time of Cuckoo oyunundaki Signora Fiorina rolü ile Amerika’daki Drama Desk ödüllerinin Dünya Tiyatro Ödülü’nü kazandı. Yaklaşık kırk senelik eğitimcilik hayatı boyunca North Carolina School of Arts’ da çeşitli tiyatro ve oyunculuk, New York Üniversitesi Tisch School of Arts’ da yüksek lisans oyunculuk dersleri verdi. 

Ayrıca yaklaşık 4 sene boyunca Koç Üniversitesi’nde Oyunculuk ve Drama dersleri veren Çiğdem Selışık Onat, 2015’te “Çırak”filmindeki performansıyla 52. Uluslararası Antalya Film Festivali ve 27. Ankara Uluslararası Film Festivalinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu“ ödüllerini kazandı.

2017 yılının Mart ayında vizyona giren Ferzan Özpetek’in filmi "İstanbul Kırmızısı"nda rol alan Onat, son olarak ise Yavuz Turgul’un “Yol Ayrımı” filmiyle izleyiciyle buluştu.