tr / en

ÖZGEÇMİŞ

DOWNLOAD CV

8 Haziran 1985 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Seçil Akmirza, 1991 yılında konservatuar yarı zamanlı keman bölümüne girerek sanat hayatına başladı.
Sekiz sene eğitim gördüğü konservatuar haricinde Saint Benoit Fransız Lisesi ardından Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü ile Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Lise yıllarında kazandığı ödüllerin de etkisiyle üniversite yıllarında profesyonel olarak müzisyenliğe başladı. Sanatçı Yalın'la vokalist ve kemancı olarak başlayan kariyeri Disney Channel da dublaj, çeşitli jinglelar , televizyon programları ve Atv 'de 2007 yılında yayınlanan "Profesyonel" adlı müzik yarışmasındaki dereceyle devam etti. 

2010 yılında Dirty Cheap Creative tarafından çekilen, o yılın İstanbul Film Festivali'nde yayınlanan "Moral Bozukluğu ve 31" adlı komedi filminde oynadı. 

Filmin hemen ardından New York'a yerleşti. İki sene kaldığı New York'da "Lee Strasberg Theatre and Film Institute" bünyesinde metod oyunculuk, "School of Visual Arts" ' da "yönetmenle çalışmak" workshopları ve son olarak iş dünyasında aktif ve profesyonel oyuncuların yer aldığı "Malisa Theatre Academy" ve Michael Luggio özel koçluğu ile bir çok showcase de ve "Agnes of God" adlı oyunun da başrolünde oynadı. Bu rolüyle dünyaca ünlü cast direktörü Allison McBryde'ın da ilgisini çekti.

2012 'de kariyerini Türkiye'de devam ettirme kararı aldı ve Gaye Sökmen Ajans'la çalışmaya başladı.
Akıcı fransızca ve ingilizce, orta seviyede ispanyolca konuşabilen Seçil Akmirza,devam eden müzik kariyerinin yanı sıra 2013 yılında "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde rol almıştır. 

Filmografi
Evli ve Öfkeli (TV Dizisi 2015-2016)
O Soporos (Kısa Film 2015)
Muhteşem Yüzyıl (TV Dizisi 2013)
Moral Bozukluğu ve 31 (Film 2013)